Priboj’lu (Priboj) İmam Cümhürbaşkanı Vuçiç ile Yaptığı Toplantıdaki Konuşmasına Merhum Müftünün Sözleriyle Başladı

O aynı polis de, birkaç gün önce Priboj'deki camilerinin imamlarına tehditte bulundu.
Priboj’lu (Priboj) İmam Cümhürbaşkanı Vuçiç ile Yaptığı Toplantıdaki Konuşmasına Merhum Müftünün Sözleriyle Başladı_637ad505ea303.jpeg
Novo!
Close
Sačuvajte članke sa nalogom

Nakon što se prijavite preko Cafe Sandžak, možete sačuvati priče i lako ih pregledavati kasnije na bilo kojem uređaju.

Priboj’daki Hasan-aga Camisinin imamı Yasmin ef. Eminiç, Sırbistan’ın cumhurbaşkanıyla yaptığı toplantıda merhum Müftünün “Adalet olmadan mutabakat olamaz.” sözleriyle konuşmasına başlamıştır. Eminiç, Sancak’ın bu bölgesindeki müslümanlarının Sınır polislerinin tarafından maruz kaldıkları rahatsızlıkları cümhurbaşkana anlatmıştır.

“İlk olarak merhum akademisyen müftü Muamer Zukorliç’in “adalet olmadan, mutabakat da olamaz” sözünü hatırlatmak istiyorum. Adaletin var olabilmesi için onu evvela gerçek hayatta uygulamaya çalışmak lazım. Burada, Priboj’da (Priboy) bir sınır polisinin sivil elbisesinde, o esnada bizim camimizin avlusunda bulunan, Suriyeli mültecilerini kontrol etmeye geldikten sonra o mültecileri caminin avlusundan çıkarıp, caminin karşısında onları darp ettiği olayı hakkında sizi bildirmek istiyorum. Hırvatistan’da yaşanan benzer bir olayı ve o olaydan sonra Hırvatistan’dan dünyaya ne kadar çirkin bir manzaranın gittiğini hatırlıyorsunuzdur. Eminim ki, ne siz bir cümhürbaşkan olarak, ne de biz vatandaş olarak Sırbistan polisi hakkında böyle bir manzaranın dünyaya gitmesini istiyorsunuz. Biz de adaletinin uygulamaya geçmesini istiyoruz ve bu suçun faili, işlenen suçun nisbetinde, cezalandırılmasını talep ediyoruz. O aynı polis de, birkaç gün önce Priboj’deki camilerinin imamlarına tehditte bulundu.

Demek ki işlediği ilk suç için cezasını almış olsaydı, bu sonraki olay da yaşanmayacaktı. Benim 2014 yılında ABD’ye gittiğimin sizi bildirmem gereken bir gerçek olduğuna inanmaktayım. İki sene sonra oranın vatandaşı oldum. Orada evlendim ve benim eşim ile çocuklarım ABD’nin vatandaşlarıdır, fakat 2016 yılında Priboy’a yaşamaya geldik. Bu kesinlikle yaşamak istediğimiz bir Priboy değildir, çünkü, adalet gereği, cezalandırılmaları gereken insanlar cezalandırılmamaktadır. Sırbistan’dan Bosna’ya geçen bir Boşnağın, Priboy imamlarına tehdit eden ve ırkçi şarkıları söyleyen bir polisin tarafından kontrol edilirken hissedeceği duyguları düşünebilir misiniz? Eşimle ben ABD’nin büyükelçiliği ile iletişime geçmeyi düşünüyorduk, fakat ben olayın o seviyeye çıkmasını önlemek ve tansiyonları düşürmek amacıyla onu yapmamamıza ısrar ettim.

Mutabakatın ve barışmanın meydana gelmesini istiyorsak eğer, adaleti ilk olarak uygulamaya geçirmek gerekir. Siz de amellerinizle, Boşnaklara karşı samimi olduğunuzu ve Sırp-Boşnak ilişkilerinin iyi olmasını istediğinizi göstermek istiyorsanız eğer, Novi Pazar’da camiyi inşa etmek doğru bir karar olacaktır. Bununla da, hem Boşnaklara hem de diğerlere burada yaşayan Boşnakların ve Sırpların iyi ilişkilere sahip olmalarını istediğinizi ispatlamış olursunuz.” Yasmin ef. Eminiç açıklamasında bulundu.

Devamını oku

Search
Search

Slušajte audio izdanja magazina Sandžaklija

HEFTIČNI BILTEN

Nikad više ne propustite veliku priču od Sandžaklije.

Prijavom na Heftični Bilten slažete se sa Uslovima korišćenja i politikom privatnosti.