Müftü’nün Vizyonu Gerçeğe Kavuştu – Sancak’tan Geçecek Otobanın Yapımı Başladı!

Cumhurbaşkanı, bunun Sırbistan'da gerçekleştirilen en ağır projenin olduğunu belirterek, 76 kilometreden ibaret olan mesafenin 26 kilometresi köprülerden, 24 kilometresi de tünellerden oluşacağını ifade etmiştir.
Müftü’nün Vizyonu Gerçeğe Kavuştu – Sancak’tan Geçecek Otobanın Yapımı Başladı!_637ad4d97f083.jpeg
Novo!
Close
Sačuvajte članke sa nalogom

Nakon što se prijavite preko Cafe Sandžak, možete sačuvati priče i lako ih pregledavati kasnije na bilo kojem uređaju.

Otobanın Pojega-Duga Polyana (Požega-Duga Poljana) parçasındaki çalışmalara, Sırbistan cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in ve Adalet ve Mutabakat Partisi’nin (SPP) lideri Usame Zukorliç’in katıldığı resmi törenle başlanacak.

Koridor 11’in 76 kilometre uzunluğundaki bu parçasının yapım anlaşması, geçen senenin sonunda Syenitsa’da (Sjenica) imzalanmıştı. Maliyeti 1.5 milyar avro olan projeyi, CRBC isimli Çin şirketi üstlenecektir.

Vuçiç’in ifadesine göre, yapımı tamamlandıktan sonra, Arilye (Arilje), İvanyitsa (Ivanjica), Novi Pazar ve Syenitsa (Sjenica) Belgrad’la bağlanacaklardır. Gelecekte de Saraybosna’yla bağlanmalarını da umduğunu ifade etmiştir.

“Dört sene içerisinde bu yolu bitireceğiz. Bugün 10 yaşında olan bir çocuk, 14 yaşında olduğu zaman Belgrad’a otoban üzerinden gidebilecektir. Bu projeyle bu bölgenin tamamı kalkındırılacaktır.”, Vuçiç belirtti.

Cumhurbaşkanı, bunun Sırbistan’da gerçekleştirilen en ağır projenin olduğunu belirterek, 76 kilometreden ibaret olan mesafenin 26 kilometresi köprülerden, 24 kilometresi de tünellerden oluşacağını ifade etmiştir.

“Müftünün emaneti – Adalet ve Mutabakat Partisi” listesinin taşıyıcısı Usame Zukorliç, Sancak’tan geçecek otobanın Adalet ve Mutabakat Partisi’nin inisiyatifi ve projesi olduğunu belirtmiştir.

“Merhum müftü, 12 sene önce otoban projesinden bahsetmişti. O zamanda bu proje insanlara inkansız, mantıksız ve hatta ironik geliyordu. Fakat, biz burada bu rüyanın gercekleşmeye başladığını görmekteyiz. Bu sadece müftünün rüyası değil, bilakis milletimizin bir rüyasıdır. Birkaç sene içerisinde iki saat gibi kısa bir sürede Sancak’tan Belgrad’a varma imkanına sahip olmayı bekliyoruz. Aynı şekilde de, yakın zamanda, Sancak’tan Saraybosna’ya kadar iki saatte gitmeyi ve aynı zaman zarfında, denize kadar otobanın bitimini bekliyoruz. Bu şekilde de  Sancak dünyaya açılacaktır. Proje ve pozitif sonuçlar partisi olarak, SPP büyük ve önemli projeleri kararlı adımlarla gerçekleştirmeye çalışacaktır.”

Tahminlere göre, dört senede bitecektir. Merhum müftü Muamer Zukorliç’in milletvekili ve SPP’nin başkanı olarak, SNS ile vardığı anlaşmada ve mecliste yaptığı konuşmalarının çoğunda otobanın Sancak’tan geçmesine ısrar ettiğini hatırlatmaktayız. SPP ile SNS arasındaki anlaşma 2021 yılının Şubat ayında imzalanmıştır. Anlaşmanın 4. maddesinin 1. noktasında, diğerlerin arasında, bu proje de zikredildi.

Devamını oku

Search
Search

Slušajte audio izdanja magazina Sandžaklija

HEFTIČNI BILTEN

Nikad više ne propustite veliku priču od Sandžaklije.

Prijavom na Heftični Bilten slažete se sa Uslovima korišćenja i politikom privatnosti.