“Inkluzija društveno osjetljivih grupa i osoba sa invaliditetom”

Uprkos svim prednostima i zakonskim obavezama osobe sa invaliditetom idalje nisu u potpunosti prihvaćene u našem društvu.
Mladi SPP organizirali tribinu na temu: “Inkluzija društveno osjetljivih grupa i osoba sa invaliditetom”_62e487a722c90.jpeg
Novo!
Close
Sačuvajte članke sa nalogom

Nakon što se prijavite preko Cafe Sandžak, možete sačuvati priče i lako ih pregledavati kasnije na bilo kojem uređaju.

Mladi Stranke pravde i pomirenja organizirali su tribinu na temu: “Inkluzija društveno osjetljivih grupa i osoba sa invaliditetom”, na kojoj je o ovom fenomenu govorio Almir Kadrić. Tribina je bila interaktivnog tipa pa su prisutni omladinci imali prilike postavljati pitanja gostu i saznati neke nove činjenice koje se tiču osoba sa invaliditetom. Posljednjih godina je nešto bolji njihov status u društvu, ali je, istina, još uvijek ispod onoga kakvim bi trebao da bude.

“Moji utisci su, prije svega, jako pozitivni zato što se neko konačno usudio da priča o ovome problemu. Bilo koji problem koji se ne iznese u javnost i za koji se ne zna – on zapravo ni ne postoji. O tome mora da se priča i da se sa riječi pređe na djela, što ćemo mi svakako uraditi onoliko koliko je u našoj moći počev od mene pa do ostalih ljudi – a ima ih dosta koji. Neko je ovaj proces morao da pokrene – to sam u ovom slučaju bio ja i jako sam zahvalan Stranci i omladini što su mi dali šansu, a mi ćemo se, svakako, potruditi da to što smo pričali sprovedemo u djelo”, kazao je Almir Kadrić.

Predsjednik povjereništva Mladih SPP Novi Pazar Faruk Halilović ističe da je jako važno poslati poruku da su osobe iz duštveno-osjetljivih grupa ravnopravni članovi našeg društva. Od mladih bi trebale uvijek imati podršku u ostvarenju svojih ciljeva.

“Uprkos svim prednostima i zakonskim obavezama osobe sa invaliditetom idalje nisu u potpunosti prihvaćene u našem društvu. Smatra se da su manje vrijedne i da nisu sposobne da obavljaju neke poslove i aktivnosti koje vole. Iz tog razloga je jako bitno održavati ovakve tribine gdje će ljudi podići svoju svijest o tome i da skontaju da osobe sa invaliditetom itekako mogu doprinijeti našem društvu i da su itekako sposobne obavljati sve stvari koje i svi ostali obavljaju. Mladi SPP-a će se uvijek zalagati da se što više o ovome govori i da se što više ovakvih događaja pravi kako bi se čuo i glas tih osoba koje su u nekom dijelu diskriminisane u našem društvu i da pokažemo i svojim primjerom da smo tu uz njih i da su oni ravnopravni sa svima nama”, kazao je Halilović.

Moderator na tribini bila je Esma Ljajić.

Heftični bilten

Nikad više ne propustite veliku priču od Sandžaklije. Prijavite se za Heftični Bilten i svake hefte primajte e-mail s pričama koje morate pročitati.

Čitajte više

Slušajte audio izdanja magazina Sandžaklija

HEFTIČNI BILTEN

Prijavom na Heftični Bilten slažete se sa Uslovima korišćenja i politikom privatnosti.