Sancak’ın Peşter Bölgesinden Geçecek Otoyolunun Projesi İçin İmzalar Atıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
“İnsan refaha erişmek istiyorsa eğer, yolu yapmak mecburiyetindedir. Yolun bu kısmının inşaatı bu bölgeye iktisadi gelişimi için yeni imkanları sağlayacaktır. Çin şirketinin bu projeyi bitirmeye muktedir olmasından eminim.”
Sancak’ın Peşter Bölgesinden Geçecek Otoyolunun Projesi İçin İmzalar Atıldı_61d1004436304.png
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Sačuvajte članke sa nalogom

Nakon što se prijavite preko Cafe Sandžak, možete sačuvati priče i lako ih pregledavati kasnije na bilo kojem uređaju.

Sırbistan Cümhüriyeti’nin Cümhürbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile Syenitsa, Novi Pazar ve Tutin belediye başkanlarının katılımıyla, Peşter üzerinden geçecek otoyolunun inşaatını üstlenen CRBC isimli Çinli şirketinin ilgili bakanlıklarıyla imza atma töreni gerçekleştirildi.

Çin Halk Cümhüriyeti’nin Sırbistan büyükelçisi Çen Bo yaptığı açıklamasında, iki tarafın altyapı alanındaki işbirliğinin sonucu olan projenin imza atma törenine katılmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

“İnsan refaha erişmek istiyorsa eğer, yolu yapmak mecburiyetindedir. Yolun bu kısmının inşaatı bu bölgeye iktisadi gelişimi için yeni imkanları sağlayacaktır. Çin şirketinin bu projeyi bitirmeye muktedir olmasından eminim.” büyükelçi açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Vuçiç de, bunun sadece önemli bir gün olmadığını, aynı zamanda Sırbistan’ın bu bölgesi için bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

“Syenitsa çalışkan insanların yaşadıkları güzel bir kasabadır, fakat ne yazık ki bu kasabaya eskiden yatırım yapılmıyordu. Projesi bugün imzalanan 75 kilometrelik yolun yüzde 70’i tünellerden ve köprülerden oluşmaktadır. Duga Polyana’dan Belgrat’a kadarki yolculuk iki saat bile sürmeyecektir. Bu projeyle sadece buradaki insanların daha iyi yaşam kalitesi değil, aynı zamanda Novi Pazar, Syenitsa, İvanyitsa, Arilye’deki ekonominin gelişmesi ve Karadağ’la bağlanmaları amaçlanmaktadır.”

Cümhürbaşkanı Vuçiç, Syenitsa’da, ifadesine göre, ne Münih’in ne de Berlin’n sahip olabildiği, on milyon yuroluk okulunun inşaatının haberini vermiştir. Aynı zamanda da elektrik ve sulama tesislerine ek yatırımları vaad etmiştir.

Tahminlere göre, bu projenin tamamlanması dört yıl sürecektir. Merhum akademisyen Muamer Zukorliç’in milletvekili ve SPP’nin (Adalet ve Mutabakat Partisi) başkanı olarak, partisinin SNS’le (Sırp Terakki Partisi) vardığı anlaşmada ve Millet Meclisinde yaptığı neredeyse bütün konuşmalarında otoyolunun Sancak bölgesinden geçmesini ısrarla savunmuştur. SPP, SNS”le anlaşmasını şubat 2021 yılında imzalamıştır. Anlaşmanın 4. Maddesinin 1. Paragrafında, diğerlerin arasında, bu proje de belirtilmiştir.

Devamını oku

Slušajte audio izdanja magazina Sandžaklija

Budimo prijatelji

HEFTIČNI BILTEN

Prijavom na Heftični Bilten slažete se sa Uslovima korišćenja i politikom privatnosti.