Usame Zukorliç: Sancak Günü, Sancak Boşnakları İçin Birlik Günü Olacaktır

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Bu konferansta, merhum akademisyen Zukorliç’le birlikte çalışmış olan Yahya (Jahja) Fehratoviç moderetör olarak yer aldı.
Usame Zukorliç: Sancak Günü, Sancak Boşnakları İçin Birlik Günü Olacaktır_61a03917a8b9a.png
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

“Matica bošnjačka” isimli vakfın organizasyonun, Novi Pazar’daki İslam İlimler Fakültesinde, 20.11.2021 tarihinde, Boşnak Bilim ve Sanat Akademisi’nin yıllık dergisi “Amanet” ile “Matica bošnjačka” vakfına ait “Ljetopis” isimli bilimsel dergisinin tanıtımı düzenlendi.

Sancak günü tarihine denk gelen ve merhum akademisyen Müftü Muamer Zukorliç’in vefatından sonra, bu türden düzenlenen ilk programa, İslam Cemiyeti Meşihatı’nın başkanı olan Müftü dr. Mevlud Dudiç, Boşnak Bilim ve Sanat Akademisi’nin (BANU) başkanı – Mehmed Akşamiya (Akšamija), BANU’nun başkan yardımcısı akademisyen Şerbo Rastoder, akademisyen Fatmir Baçi, Boşnak milli vakfının başkanı Müftü Abdurrahman Kujeviç ve Adalet ve Mutabakat Partisi’nin (SPP) başkanı Usame Zukorliç konuşmacı olarak katıldı.

Adalet ve Mutabakat Partisi’nin başkanı Usame Zukorliç, Sancak gününün Sancak’taki Boşnaklar için birlik günü olacağına umduğunu ifade etti.

“O, üç sene önce bu mekanda yaptığı konuşmasında, bu, şuan içinde bulunduğumuz, binanın yasal ve meşru olan İslam Cemiyeti’ne geri verildiğinin müjdesini paylaştı. O zamanda da, hatırladığınız gibi, 60 sene süren bir zulmü, Belgrat’taki çalışmalarının sayesinde, düzeltebildiği için gözyaşlarını döktü. O konuşmasıyla, Sancak gününe özel bir anlamı ve özel bir değeri kattı. Umarım ki, Sancak günü bir gün Sancak Boşnakları için birlik günü olacaktır.”

Bu konferansta, merhum akademisyen Zukorliç’le birlikte çalışmış olan Yahya (Jahja) Fehratoviç moderetör olarak yer aldı.

Seçkin konuşmacıların sunumlarını takip etmek isteyen insanların bir kısmı, İslami İlimler Fakültesinin tamamen dolu  amfitiyatrosuna giremediği için konferansı koridorlardan takip etmek zorunda kaldı.

Devamını oku