Sancak Boşnakları’nın Rüyasında Türkiye ile Sahip Oldukları İlişkiler

Sancak Özerk Bölgesi’nin hükumet binasında yapılan toplantıdan sonra, Sancak, Sırp ile Türk temsilcilerin arasında bir dizi toplantı gerçekleştirildi.
Sancak Boşnakları’nın Rüyasında Türkiye ile Sahip Oldukları İlişkiler_6132ab1055324.jpeg
Novo!
Close
Sačuvajte članke sa nalogom

Nakon što se prijavite preko Cafe Sandžak, možete sačuvati priče i lako ih pregledavati kasnije na bilo kojem uređaju.

Türkiye ve Sırbistan Cümhüriyetlerin ortak yatırımlarıyla yeniden inşa edilen Sjenica’daki (Syenitsa) Sancak Havalimanına yapılan başarılı inişten sonra, Türkiye’nin Dış İşleri Bakanı olan Mevlüt Çavuşoğlu, mezkur havalimanında Boşnak siyasi partilerinin temsilcilerinin tarafından karşılanmıştır.

Türk bakanına yapılan karşılama töreninden sonra, Boşnak liderleri bakan Çavuşoğlu’yla birlikte, Türkiye ile Sırbistan Cumhuriyetleri’nin ortak yatırımlarıyla inşa edilen ve Sancak bölgesini Bosna-Hersek’le ve, Kosova ile Bulgaristan üzerinden, Türkiye ile bağlayan E71 otobanı üzerinden Novi Pazar’a doğru yola çıkmışlardır. Sjenica (Syenitsa) ile Novi Pazar arasında 15 dakika süren yol tamamladıktan sonra Novi Pazar’a ulaşan heyete, eski çarşıda bulunan ve TİKA’nın tarafından restore edilen Osmanlı Hamamı’nda öğle yemeği servis edildi.

Sancak Özerk Bölgesi’nin hükumet binasında yapılan toplantıdan sonra, Sancak, Sırp ile Türk temsilcilerin arasında bir dizi toplantı gerçekleştirildi. Öğleden sonra, tam olarak saat 16:30’da, bu sefer otomotiv sektörü için sıvı sirkülasyon sistemlerini üreten Erneli isimli Türk şirketinin inşa ettiği fabrikanın açılış töreni düzenlendi. Yeni açılan fabrikada toplamda 1200 kişiye istihdam sağlanacaktır. O fabrikanın açılışından sonra, sayın bakan siyasi meslektaşlarıyla Novi Pazar’daki Türk Konsolosluğu’nun resmi açılışına geçti. Konsolosluğunun yanında bulunan “Musala” camisinin imamının tarafından Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla törene başlandı, daha sonra da Sırp, Türk ve Sancak milli marşlarının seslendirilmesiyle devam edildi.

Törenin bitiminden sonra, heyet akşam namazını kılmak üzere, dört sene önce, Türkiye hükümetinin desteğiyle yeniden inşa edilen Eyüp Bey camisine geçti. Kılınan namaz da, Bosna-Hersek Rijaseti’nin parçası olan İslam Cemiyeti’nin başkanının tarafından kıldırıldı. Akşam namazından sonra, Bakan Çavuşoğlu “Sandžak” televizyon kanalında yapılan röportajda, Sancak’tan Turkiye’ye yapılan et ihracatının, Cümhürbaşkan Recep Tayip Erdoğan’ın 2017 yılında vadettiği, 5.000 tondan 50.000 tona çıkarılacağının müjdesini verdi.

Röportajdan sonra, sayın bakan Çavuşoğlu kendi delegasyonuyla birlikte Sjenica’daki (Syenitsa) Havalimanına kadar ulaştırıldı ve aynı gecede uçağı Ankara’ya kalktı.

Devamını oku

Search
Search

Slušajte audio izdanja magazina Sandžaklija

HEFTIČNI BILTEN

Prijavom na Heftični Bilten slažete se sa Uslovima korišćenja i politikom privatnosti.